

Usłyszymy znane utwory, takie jak „Nasza jest noc”, „Na pierwszy znak” czy „Okularnicy”, ale też „Zwariowany alfabet” czy „Karta z dziejów ludzkości”. Autorami tekstów są m.in. tytułowy Julian Tuwim, Marian Hemar, Marian Załucki czy Agnieszka Osiecka; kompozycje m.in. Stefanii Górskiej, Henryka Warsa, Roberta Obcowskiego a wszystko to w wykonaniu aktorów elbląskiego Teatru. Na scenie w muszli koncertowej w Bażantarni wystąpią: Teresa Suchodolska, Aleksandra Wojtysiak, Piotr Boratyński, Artur Hauke, Dariusz Siastacz
Na scenie w roli konferansjera, jak to kiedyś bywało, wystąpi Jacek Gudejko; absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pracował w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze Nowym i Teatrze Studyjnym w Łodzi. Ma też w swoim artystycznym dorobku wiele ról filmowych.
Julian Tuwim był pierwszym polskim poetą, który do liryki wprowadził język potoczny, tematy dnia powszedniego, i jako nowego bohatera lirycznego – mieszkańca dużego miasta. Choć część krytyków literackich uważała jego poezję za zbyt nowatorską, twórcy awangardowi tego okresu zarzucali twórczości Tuwima sentymentalizm i tradycjonalizm. Przez bardzo wielu został uznany jednak za wirtuoza w operowaniu słowem i obrazem. Stworzył własną poetycką filozofię języka i pochodzenia słów, które przedstawiał jao wynika “poetyckiej alchemii”.
Wiersze napisane dla dorosłych nie są jednoznaczne, łatwe i zawsze zrozumiałe. Trudność z ich zrozumieniem wynika z tego że Tuwim wykorzystywał w nich wielorakie podtesty, zróżnicowane wymowy i zwielokrotnione znaczenia słów.
Będzie to ostatni koncert, ale nie ostatnie tego lata spotkanie w muszli koncertowej, bo już 29 sierpnia 2020 r. wernisaż zapowiadanej wystawy fotografii Dominika Żyłowskiego – „LAS”. Będzie to też koncert szczególny, bo na widzów będą czekały niespodzianki.
Organizatorzy: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu;
Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Nadleśnictwo Elbląg, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Cleaner. Projekt został dofinansowany w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.
Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso oraz RMF Classic – współpraca redakcyjna
Przypominamy też o obowiązującym limicie widzów (150 osób), obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk, dystans 2 metrów, ograniczenie przestrzeni widowni, odrębne wejście i wyjście.
Zapraszamy 16 sierpnia 2020 r. (niedziela); początek koncertu godz. 17.00.