W najbliższy poniedziałek 27 maja o godzinie 18:00 na Małej Scenie zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań z twórczością Witolda Gombrowicza – „Gombrowicz – ja, Witold”.
Podczas pierwszego spotkania zaprezentowany zostanie wywiad przeprowadzony z Witoldem Gombrowiczem przez dziennikarza Dominique de Roux. Wywiad publikowany był pierwotnie na łamach miesięcznika „Kultura” w latach 1967-1968. Pierwsze wydanie książkowe ukazało się w języku francuskim w 1968 roku w paryskim wydawnictwie Pierre Belfonda jako dzieło Witolda Gombrowicza „Entretiens avec Dominique de Roux” (w przekładzie Jadwigi Kukułczanki i Francois Marie), natomiast pierwsza edycja polska nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu ujrzała światło dzienne rok później jako dzieło Dominique’a de Roux „Rozmowy z Gombrowiczem”. Dopiero drugie wydanie francuskie po śmierci Dominique’a de Roux (1977), wydane pod tytułem „Testament”, do którego włączono zgodnie z jego życzeniem listy z tego okresu, ujawniło, że Gombrowicz odmówił nagrywania rozmów na magnetofon i napisał całą książkę po polsku, łącznie z pytaniami. W obecnym krajowym wydaniu, za zgodą Rity Gombrowicz, przywrócono rzeczywistą postać ostatniej książce Gombrowicza, jego prawdziwemu „Testamentowi”. W wywiadzie tym, pisarz opowiada o swojej rodzinie, młodości i czasach dojrzałych. Tekst uważany jest za prawdziwy testament Gombrowicza.
Spotkanie w konwencji znanej już Państwu Sceny przy stoliku, tym razem z prowadzącym w osobie Michała Pabiana – dramaturga i twórcy adaptacji scenicznych, autora tekstów dramatycznych wystawianych m.in. w Teatrze Śląskim, Teatrze Nowym w Poznaniu i Lubuskim Teatrze Dramatycznym. Michał Pabian studiował w krakowskiej szkole teatralnej, był uczestnikiem stypendium w zespole Franka Castrofa w Volksbuhne. Jest autorem ponad 30 adaptacji wystawianych w Polsce, Niemczech, Francji, Austrii.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie rozmowa na temat twórczości Witolda Gombrowicza.
Tekst przeczytają: Jerzy Przewłocki oraz Marcin Tomasik. Wywiad pochodzi z “Testamentu” W. Gombrowicza.
Bilety w cenie 15 złotych dostępne w kasie oraz na stronie Teatru.
Jolanta Nidzgorska,
Sekretarz literacka, Teatr im. A.Sewruka w Elblągu